Odszkodowanie za wypadek ze zwierzęciem – jak je uzyskać?
Uzyskanie odszkodowania za zderzenie ze zwierzęciem, np. sarną lub dzikiem, nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od zapisów umowy ubezpieczenia. Kluczowe jest także ustalenie, czy aby ktoś inny nie ponosi odpowiedzialności za wtargnięcie zwierzęcia na drogę. Odszkodowanie za wypadek ze zwierzęciem – wszystko, co należy wiedzieć.
Wyegzekwowanie odszkodowania w związku z wypadkiem z udziałem zwierzęcia jest dość karkołomnym zadaniem. Zwierzę nie posiada ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w większości przypadków musimy zatem oprzeć się na naszej polisie AC. Co jednak, jeśli takowej nie wykupiliśmy?
Wina zarządcy drogi
Przede wszystkim sprawdźmy, czy odpowiedzialność nie leży aby po stronie zarządcy drogi. Czy możliwe, że nie dopełnił swoich obowiązków? Pamiętajmy, że drogi ekspresowe oraz autostrady powinny być zabezpieczone specjalnymi siatkami lub ogrodzeniami oraz oznakowanie specjalnym znakiem drogowym A-18b „zwierzęta dzikie”. Ustawienie znaku A-18b jest konieczne również na pozostałych rodzajach dróg w tych miejscach, w których występuje duża populacja zwierząt.
Czy zatem w sytuacji, gdy do kolizji dojdzie na nieoznakowanym odcinku drogi, mamy szansę na wypłatę odszkodowania z polisy zarządcy tejże drogi? Okazuje się, że konieczne jest wystąpienie na drogę sądową, a każdy taki wypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Wydawane w latach ubiegłych wyroki sądu udowadniają, że nie ma tu jednego obranego kierunku. Sądom z poszczególnych miast zdarzało się orzekać zarówno na korzyść poszkodowanego, jak i zarządcy. W tym drugim przypadku podawano m.in. argument nagłości sytuacji: wypadkowi czasami nie może zapobiec nawet znak ostrzegawczy.
odszkodowanie za wypadek ze zwierzęciem
Nadleśnictwo czy może myśliwi?
Czasami winą należy obarczyć zaś nadleśnictwo, które nie dostarczyło zarządcy drogi danych o miejscach zwiększonej populacji zwierząt.
Zdarza się również, że wkroczenie dzika lub sarny na drogę wynika z działań koła łowieckiego i sezonu na polowania. Co interesujące, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego są zobligowania do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w odpowiednim zakresie, z roszczeniami można się zatem zwrócić do organizatora polowania.
Zabezpiecz miejsce, zbierz dowody
Jak należy zachować się, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku z udziałem zwierzęcia? Kluczowe jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia trójkątem ostrzegawczym i światłami awaryjnymi. – Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać Policję – wyjaśnia asp. Tomasz Szypczyński, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Piszu. Policja powiadomi odpowiednie jednostki, które zajmą się zabraniem zwierzyny z drogi, pomocą zwierzęciu lub jego odszukaniem, jeśli uciekło. Co istotne, musimy pamiętać, że niesienie pomocy rannemu zwierzęciu jest ryzykowne. Możliwe, że zwierzę jest w szoku, związku z czym może zachowywać się agresywnie. Nie powinniśmy ponadto przenosić ani zabierać rannego lub martwego zwierzęcia.
Następnie powinniśmy przedsięwziąć kroki, które pomogą nam w wyegzekwowaniem odszkodowania za zniszczenia. Postarajmy się dokładnie sfotografować miejsce zdarzenia, udokumentujmy również fakt, że w okolicy nie ma znaków informujących o zagrożeniu. Jeśli to możliwe, zapiszmy zeznania świadków oraz zachowajmy ich dane kontaktowe. Niezbędna będzie również notatka policyjna. Warto też pozyskać informacje dotyczące podobnych wypadków, do których doszło w tym miejscu.
Oczywiście najprostszą receptą byłoby po prostu przezorne wykupienie polisy AC. Dzięki temu – o ile tego typu sytuacje uwzględnione zostały w OWU – odszkodowanie zostanie nam wypłacone na podstawie naszej dokumentacji, policyjnej notatki oraz oględzin rzeczoznawcy lub rachunku za naprawę pojazdu.
odszkodowanie za wypadek ze zwierzęciem
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.