To ostatnia chwila, żeby coś ugrać – mówią o decyzji Komisji w sprawie MiLoGu polscy przewoźnicy
Lada dzień mamy poznać decyzję Brukseli dotyczącą niemieckich przepisów o płacy minimalnej. Według polskich przewoźników to ostatni moment, aby przeforsować swoją wizję europejskiego rynku transportowego. Bardzo możliwe, że Komisja już w najbliższą środę prześle Berlinowi powiadomienie oznaczające początek procedury. Może się ona zakończyć pozwaniem Niemiec do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wiadomo już, że płaca minimalna na terenie Niemiec będzie nadal obowiązywała w przewozach kabotażowych. Na pewno zostanie zniesiona w przypadku tranzytu (do tej pory zawieszenie przepisów w tranzycie wiązało się jedynie z kompromisem Niemiec). Zdaniem polskich przewoźników, takie rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące.
– Apelujemy do polskiego rządu, żeby jeszcze dzisiaj zajął się te sprawą – mówiła w rozmowie z korespondentką RMP FM Anna Wrona, rzeczniczka Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. – Spróbujcie jeszcze rozmawiać z Komisją Europejską, żeby ta decyzja objęła wszystkie rodzaje transportu.
W wydanym oświadczeniu ZMPD podkreśla: „Nie wyobrażamy sobie, aby Komisja Europejska zgodziła się na niemieckie przepisy o płacy minimalnej. O tranzycie nie ma co rozmawiać; nawet Francuzi, projektując podobne przepisy, nie próbują odnosić ich do tej kategorii przewozów. Najważniejszą kategorią pozostają przewozy dwustronne do lub z Niemiec, które stanowią wielką część przewozów wykonywanych przez europejskich przewoźników. W tej sprawie nie wyobrażamy sobie pola do jakichkolwiek ustępstw. ”
Jasne stanowisko w sprawie MiLOGu zajęła również Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Podczas spotkania z eurodeputowanymi z Komisji ds. jednolitego rynku Parlamentu Europejskiego skrytykowała niemieckie przepisy:
-Tu nie chodzi o płacę minimalną. Komisja Europejska jest jak najbardziej za płacą minimalną – my ją nawet kochamy, ale tu chodzi o dodatkowe, biurokratyczne obciążenia dla firm zagranicznych działających na niemieckim rynku – tłumaczyła. Według Bieńkowskiej ta sprawa nie dotyczy już płacy minimalnej a jednolitego rynku w Europie. Z tonu jej wypowiedzi można było wywnioskować, że kwestia niemieckiej ustawy jest już przesądzona.
Na podstawie: RMF FM
***
Przeczytaj także:
Tak, niemiecka ustawa o płacy minimalnej MiLoG niezgodna z prawem! Za chwilę decyzja KE
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.