Podczas wakacji prawo jazdy z powodu zbyt szybkiej jazdy straciło… 2 razy więcej kierowców niż przed rokiem!
Zbyt szybka jazda to powód aż 1/3 wszystkich wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h grozi utrata prawa jazdy, początkowo spowodowało, że kierowcy zdjęli nogę z gazu. Jednak okazuje się, że kierujący przestali bać się konsekwencji. Podczas tegorocznych wakacji prawo jazdy z tej przyczyny straciło prawie 10 000 kierujących. W porównaniu z wakacjami 2018 r. oznacza to wzrost o blisko 100%.
Do wypadków drogowych dochodzi zazwyczaj poprzez naruszenie przez kierujących obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Niezmiennie od lat najbardziej śmiercionośnym pozostaje naruszenie niedostosowania prędkości do warunków ruchu. To właśnie z tego powodu każdego roku kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.
Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było realne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Co istotne mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalała. Tylko podczas tegorocznych wakacji prawo jazdy z tej przyczyny straciło prawie 10 000 kierujących. Liczba ta jest bardzo niepokojąca ponieważ w porównaniu z wakacjami 2018 r. wzrosła o blisko 100%.
Źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP, oprac.: Redakcja
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.