Polska w gronie państw UE najbardziej dotkniętych przez Brexit
Polska znajdzie się w gronie państw UE najbardziej dotkniętych Brexitem – twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I to niezależnie od tego, czy dojdzie do wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z umową, czy bez.
Spadek eksportu w wyniku Brexitu z umową ma obniżyć polskie PKB o 0,14 proc., czyli ok. 3 mld zł. W przypadku twardego Brexitu będzie to 0,24 proc. – 5 mld zł. Oznacza to likwidację 20-35 tys. miejsc pracy.
Prognozuje się, że zmiany uderzą przede wszystkim w polski sektor rolno-spożywczy. Obecnie eksport w tej branży stanowi 20 proc. całkowitego eksportu Polski do Wielkiej Brytanii.
Brexit dotknie również wymianę handlową dotyczącą leków i wyrobów medycznych „Oszacować można, że opcja wyjścia bez umowy spowodowałaby w Wielkiej Brytanii przez pierwsze pół roku niedobór leków o łącznej wartości 1,8-2,7 mld funtów. (…). Opcja „no-deal” grozi Europie niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów w półrocznej perspektywie” – napisano.
Oczywiście jednocześnie wpłynie to na polski transport – Brexit będzie oznaczał znaczne straty oraz utrudnienia w transporcie do Wielkiej Brytanii.
W raporcie zadano również pytanie, czy Brexit spowoduje masowy powrót Polaków z emigracji. Jak wyjaśniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ci, którzy chcą legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii po 2021 r., muszą złożyć wniosek o otrzymanie statusu osoby osiedlonej. Inaczej, w przypadku Brexitu bez umowy, imigranci pozbawieni legalnego statusu nie będą mogli legalnie pracować, wynająć mieszkania czy skorzystać z bezpłatnej służby zdrowia. Aby tego uniknąć Polska zawarła z Wielką Brytanią dwustronne porozumienie zapewniające kontynuację stabilnych warunków pobytu polskich obywateli na Wyspach.
Raport PIE dostępny jest pod TYM linkiem.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.