Polsko-białoruskie przejścia graniczne będą modernizowane? Konsultacje
Otwarcie nowego przejścia granicznego pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 7,5 t oraz autobusów, wspieranie ekonomicznego rozwoju terenów przygranicznych, konieczność mdernizacji przejść istniejących – m.in. o tym obradowała Polsko-Białoruska Międzyrządowa Komisja Koordynacyjna ds. Współpracy Transgranicznej.
Piotr Stachańczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Aleksandr Guryanov, Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych Białorusi przewodniczyli X posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej. Podczas posiedzenia Komisji omawiano m.in. współpracę w ramach infrastruktury drogowej i kolejowej oraz plany modernizacji przejść granicznych.
Przewodniczący wyrazili nadzieję, że szybko zostanie zawarte Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o otwarciu międzynarodowego ruchu granicznego pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 7,5 t oraz autobusów w drogowym przejściu granicznym Sławatycze-Domaczewo.
Przewodniczący Komisji zaakcentowali, że konieczne jest doskonalenie dwustronnej bazy prawno-traktatowej pomiędzy Polską i Białorusią m.in. Umowy o stosunkach prawnych na granicy państwowej, a pozytywny efekt współpracy polsko-białoruskiej mógłby zostać wzmocniony poprzez wdrożenie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o zasadach małego ruchu granicznego podpisanej 12 lutego 2010 r.
Efektywną współpracę prowadzą polskie służby z województw podlaskiego i lubelskiego z białoruskimi z obwodów brzeskiego i grodzieńskiego, w dziedzinie sanitarno-epidemiologicznej i weterynaryjnej, ochrony środowiska i zasobów naturalnych, pożarniczej i ratowniczej, granicznej i celnej, ochrony porządku prawnego. Współpraca realizowana jest na bieżąco i bez problemów, a wszelkie pojawiające się kwestie wątpliwe, rozwiązywane są na bieżąco.
Uznano, że ważnym kierunkiem współpracy jest wspieranie ekonomicznego rozwoju terenów przygranicznych, co ułatwi nawiązywanie bezpośrednich kontaktów na terenach polsko-białoruskiego pogranicza.
Prace Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej są prowadzone w czterech Podkomisjach: ds. współpracy przygranicznej, ds. przejść granicznych i infrastruktury, ds. współpracy międzyregionalnej, ds. planowania przestrzennego.
Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego Protokołu przez Przewodniczących delegacji. Uzgodniono, że kolejne XI posiedzenie Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej odbędzie się w 2016 r. na terytorium Białorusi.
X posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej towarzyszyło podpisanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie zapobiegania katastrofom, klęskom żywiołowym i innym poważnym wypadkom oraz usuwania ich następstw. W imieniu Rządu RP umowę podpisał Piotr Stachańczyk, Sekretarz Stanu w MSW, w imieniu strony białoruskiej – Władimir Waszczenko, Minister ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białoruś. Umowa ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa społeczności polsko-białoruskiego pogranicza, gdyż określa zasady dwustronnej współpracy w dziedzinie ratownictwa i ochrony ludności. Jej zapisy będą miały zastosowanie w sytuacjach kryzysowych w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego, w szczególności w sytuacjach, gdy upływ czasu odgrywa znaczącą rolę.
Oba wydarzenia odbyły się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
***
Przeczytaj także:
Internetowa rezerwacja odprawy ciężarówek niedługo na polskich przejściach granicznych
Mobilna aplikacja Granica – nowa usługa Służby Celnej
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.