Popełnimy wykroczenie za granicą? Nasze uprawnienia mogą być odtąd nieuznawane przez dany kraj
Jak orzekł Trybunał Unii Europejskiej, państwo członkowskie może odmówić posiadaczowi prawa jazdy innego kraju unijnego uprawnienia do kierowania pojazdem – jeśli popełni on wykroczenie drogowe na terytorium tegoż kraju. Może zostać tym samym uznany za niezdolnego do kierowania samochodem.
Decyzja Trybunału miała związek z głośną sprawą obywatelki Austrii, Sevdy Aykul. Przynajmniej okazjonalnie prowadziła ona samochód na terenie Niemiec, będąc jednocześnie pod wpływem konopi indyjskich. W rezultacie została pozbawiona uprawnień do kierowania pojazdami na podstawie swojego austriackiego prawa jazdy. Odzyskanie uprawnień jest możliwe jedynie na podstawie opinii medyczno-psychologicznej udowadniającej, że nie zażywa ona środków odurzających przynajmniej od roku.
Jednocześnie obywatelka Austrii zachowała prawo jazdy w swoim kraju, panują tu bowiem inne przepisy odnośnie prowadzenia po zażyciu środków odurzających.
Sevdy Aykul zaskarżyła decyzję niemieckiego sądu w sądzie administracyjnym w Sigmaringen, twierdząc, że wydanie opinii o braku zdolności do prowadzenia pojazdów leży jedynie w gestii organów austriackich. Sąd wystosował z kolei zapytanie do Trybunału UE. Sędziowie Trybunału orzekli, że nie ma przeciwskazań w wydaniu takiego zakazu. „ Zmuszenie państwa członkowskiego do uznania w sposób bezwarunkowy ważności prawa jazdy w sytuacji takiej, jak ta będąca przedmiotem sporu, byłoby sprzeczne z celem interesu ogólnego, który polega na poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego” – podkreślili.
Na podstawie: PAP
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.