Prawo jazdy: od 2017 r. zmienią się zasady dla młodych kierowców
Choć egzaminy na prawo jazdy nie staną się jeszcze trudniejsze, to życie świeżo upieczonego kierowcy nie będzie usłane różami.
Pod koniec 2015 r. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywały oblężenie. Wszyscy chcieli zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów. Regulacje zaczną jednak obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., w związku z czym WORD-y i szkoły jazdy muszą przygotować się na nową falę wzmożonego zainteresowania.
Kierowcy, którzy uzyskają prawo jazdy kat. B po 1 stycznia 2017 r., zostaną objęci dwuletnim okresem próbnym. Przez osiem miesięcy od zdania egzaminu będą mogli poruszać się wyłącznie specjalnie oznakowanym pojazdem. Na przedniej i tylnej szybie obowiązkowo przykleimy symbol zielonego listka. W tym okresie obowiązują również dodatkowe ograniczenia: w obszarze zabudowanym nie będzie można przekroczyć prędkości 50 km/h, poza nim – 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/h.
Ponadto między czwartym a ósmym miesiącem okresu próbnego kierowcy będą musieli odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie z dziedziny zagrożeń na drodze. Wszystko po to, aby przygotować młodych stażem kierowców do poruszania się polskimi drogami. Oczywiście, wiążą się z tym również kolejne koszty. Za szkolenie teoretyczne zapłacimy 100 zł, za praktyczne zaś 200 zł.
Z powtórką okresu próbnego będą musieli się zaś liczyć ci młodzi kierowcy, którzy odzyskają prawo jazdy po odebraniu im ich za popełnienie trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
Okres próbny będzie dotyczył także kierowców, którym cofnięto uprawnienia skutek przekroczenia 24 punktów karnych.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.