Przewoźnicy apelują o poprawienie sytuacji na przejściach granicznych. Sytuacja jest poważna
Według najnowszych danych Straży Granicznej sytuacja na większości przejść granicznych została opanowana i ruch pomiędzy Polską a Litwą, Czechami i Słowacją odbywa się na bieżąco. Znacznie gorzej jest na wjeździe do Polski z Niemiec, kolejki sięgają tam kilkunastu godzin.
W kolejkach stoją też kierowcy ciężarówek. Z uwagi na ryzyko paraliżu drogowego transportu rzeczy prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek zwołał wczoraj, 18 marca, w trybie pilnym wideokonferencję posiedzenia Forum Transportu Drogowego.
Sygnatariusze przedstawili oczekiwania przewoźników wobec rządu i Straży Granicznej. Zwrócili uwagę m.in. na tragiczne warunki sanitarne, brak dostępu do jedzenia czy wody.
– Bez opanowania sytuacji na granicach nikt nie jest w stanie zagwarantować ciągłości procesów transportowych, a co za tym idzie trwałości łańcuchów dostaw – czytamy w komunikacie ZMPD.
Apel sygnatariuszy Forum Transportu Drogowego do wszystkich jednostek i instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie przejść granicznych zawierał m.in. takie postulaty:
- wydzielenie oddzielnego pasa drogowego wyłącznie na potrzeby międzynarodowego transportu drogowego,
- jednolite zawieszenie stosowania przepisów o czasie pracy kierowcy we wszystkich państwach członkowskich UE (aktualnie poszczególne kraje zawieszają przepisy lub wprowadzają odstępstwa na własnych zasadach – również Polska, o czym pisaliśmy TU),
- zwiększenie liczby funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz służ sanitarnych,
- zadbanie o odpowiednie warunki sanitarne na przejściach, MOPach oraz na stacjach,
- umożliwienie szybkiego przekraczania granicy kierowcom przewożącym towary niebezpieczne, szybko psujące się itd.
Więcej w komunikacie ZMPD: TU.
*
Uwaga! Jeden z postulatów FTD już spełniono – zniesiono obowiązek wypełniania karty lokalizacyjnej w przypadku osób, które nie podlegają kwarantannie. Dotyczy to m.in. kierowców wykonujących zawodowo transport towarowy i osobowy.
Według informacji z 17 marca 2020 r. kwarantannie nie podlegają:
• osoby mieszkające w Polsce, które pracują w kraju sąsiednim i regularnie przekraczają granicę;
• cudzoziemcy mieszkający w kraju sąsiednim, którzy pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
• kierowcy wykonujący zawodowo transport towarowy i osobowy.
*
Jednocześnie zrzeszenie przewoźników wystosowało do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego pismo z prośbą o zwiększenie obsady służb na przejściach granicznych. – W efekcie to długie oczekiwanie na wjazd do Polski, a więc i duże skupisko oczekujących, stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia kierowców – argumentuje ZMPD w piśmie. Jego treść można przeczytać pod TYM linkiem.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.