Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Przewozy w Austrii i Francji: według MIB przewoźnicy nie powinni płacić kar, jeśli wykonywanie ich obowiązków jest utrudnione

jakosc-polskiego-transportu

Od początku 2017 r. niektóre państwa Unii Europejskiej, w tym Francja i Austria, wymagają rejestrowania przewoźników przed wykonaniem operacji w międzynarodowym transporcie drogowym. Systemy teleinformatyczne tych państw nie są jednak do tego dostosowane. Z informacji przekazanych przez polskich przedsiębiorców wynika, że systemy te wielokrotnie się zawieszały, nie pozwalając na zarejestrowanie pracowników.

Ponato wiele pozycji w tabelach i formularzach jest nieprecyzyjnych, a wypełnienie niezbędnych formularzy on-line wymaga poświęcenia nawet kilku godzin. Dodatkowo, np. w Austrii, przez kontrolerów inspekcji drogowej nie są respektowane dokumenty, które nie zostały wypełnione on-line w momencie awarii systemu.

13 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych i przewoźników, w sprawie realizacji nowych przepisów dotyczących delegowania pracowników na terenie Austrii oraz problemów wynikających z francuskich przepisów o delegowaniu. Zostało ono zorganizowane w związku z docierającymi od polskich przewoźników sygnałami, dotyczącymi problemów technicznych z rejestracją pracowników, występujących na stronach internetowych służb austriackich i francuskich.

W ocenie MIB niedopuszczalna jest sytuacja, w której obowiązujące prawo nakłada na przewoźników obowiązki, których realizacja jest niemożliwa. Przedsiębiorcom grożą kary sięgające od 100.000 do 500.000 euro.

W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o kontakt z polskimi placówkami dyplomatycznymi w celu wyjaśnienia źródła problemów. Według informacji pozyskanych przez ambasady, problemy wynikały z przeciążenia systemów w związku z rejestracją wielu pracowników w tym samym czasie na początku roku.

O problemach związanych z rejestracją pracowników wykonujących przewozy na terytorium Francji i Austrii przewoźnicy będą informować MIB i MSZ. Informacje te zostaną przekazane polskim placówkom dyplomatycznym w celu wywierania nacisku na administracje państw, w których systemy nie działają.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podtrzymuje swoje negatywne stanowisko wobec objęcia przepisami o delegowaniu pracowników mobilnych w transporcie drogowym. Resort wielokrotnie alarmował o tym Komisję Europejską.

Źródło: MIB

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0