Przez pierwszą dobę pracy systemu Płaton “zarobiono” 35 mln rubli
Pierwszego dnia funkcjonowania systemu poboru opłat drogowych Płaton do federalnego funduszu drogowego wpłynęło 35 milionów rubli (około 500 000 EUR). Zyski z systemu mają stanowić rekompensatę za szkody wyrządzone autostradom przez ciężarówki o DMC powyżej 12 ton – jak czytamy w oświadczeniu wydanym przez Rosawtodor, powołujący się na szefa resortu Romana Starowojta.
Według Starowojta do uruchomienia systemu do eksploatacji zawczasu przygotowało się ponad 65 tysięcy firm transportowych i przedsiębiorców z flotą ponad 500 tysięcy samochodów. „Ważne jest, że procedurę pomyślnie przeszli wszyscy klienci korporacyjni z flotą od 50 samochodów i ich partnerzy” – czytamy w oświadczeniu.
„Według danych operatora systemu poboru opłat statystyka pierwszego dnia pracy systemu udowadnia, że dwie trzecie użytkowników, którzy przyszli dzisiaj do biur systemu Płaton, zrobili to po raz pierwszy, wcześniej nie rejestrowali się, mimo że operator zapewnił wszelkie udogodnienia: konto osobiste na stronie internetowej i 138 biur obsługi, które zostały otwarte miesiąc temu” – zaznacza się w komunikacie.
Pracownicy firmy odpowiedzialnej za Płaton wyszli na przeciw użytkownikom, którzy zjawili się w biurach w celu rejestracji w dwa-trzy dni przed uruchomieniem systemu albo nawet w dzień startu – umożliwiono im rejestrację w ramach jednorazowej mapy trasy ze wskazaniem minimalnych informacji o właścicielu i jego transporcie. Można to zrobić na stronie internetowej platon.ru, a także klikając na linki specjalnych bannerów znajdujących się na oficjalnych stronach Ministerstwa Transportu Rosji i Rosawtodoru.
Ponadto, jak wynika z oświadczenia, 16 listopada rano na stronę platon.ru dokonano masowego ataku DdoS, skutki którego został zniwelowanie. „Ogólnie rzecz biorąc, system działa w trybie normalym” – czytamy w oświadczeniu.
System poboru opłat Płaton obowiązuje wszystkie ciężarówki o DMC ponad 12 ton. Początkowo planowana stawka miała wynosić 3,73 rubla za kilometr, jednak później została przyjęta decyzja o stopniowej podwyżce taryf. Tak więc, do 29 lutego 2016 roku wysokość opłaty wynosi 1,53 rubla za kilometr. Od marca 2016 roku i do końca 2018 roku opłata będzie wynosić 3,06 rubla za kilometr. Wprowadzenie podatku wywołało negatywną reakcję w środowisku kierowców samochodów ciężarowych.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.