Rosyjska gospodarka otrząsa się z kryzysu
Analitycy Bloomberg uważają, że po kilku z kolei nieudanych próbach ożywienia rosyjskiej gospodarki z najsilniejszej w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci recesji, nareszcie znalazła się ona na pozycji wyjścia z kryzysu. Pisze o tym portal rbc.ru.
Jako dowód, że rosyjska gospodarka „wreszcie okazuje oznaki ożywienia“, wskazywane są zwiększone przewozy towarowe drogą kolejową i kontenerami. Wskazuje na to również wzrost kosztów energii elektrycznej. Zużycie energii elektrycznej w lipcu 2016 roku wzrosło o 1,8 %, podczas gdy w czerwcu odnotowano wzrost zaledwie o 1,6 %, a w maju – o 0, 4 %. Zdaniem 19 ankietowanych analityków Bloomberg w drugim kwartale 2016 roku spadek PKB powinien być mniejszy niż w jakimkolwiek okresie od początku roku 2015. W porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego PKB spadł o 0,8 %. Tymczasem w pierwszym kwartale PKB Rosji spadł o 1,2 %.
W raporcie banku inwestycyjnego Renaissance Capital opisane powyżej procesy są określane jako oznaki ruchu gospodarki w kierunku dodatnim. „Biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej, jest to optymistyczna długoterminowa perspektywa. W świetle danych z 2016 roku, można stwierdzić, że gospodarka Rosji jest nastawiona teraz bardziej optymistycznie niż rok temu“ – zauważają Władimir Skler i Anastazja Tichonowa, analitycy Renaissance Capital.
Według Bloomberg w odróżnieniu od kryzysów 1998 i 2009 roku, gdy gospodarka odbiła tak szybko, jak i spadała, tym razem wyjście z kryzysu kraju będącego największym eksporterem surowców energetycznych, nieco się przeciągneło. Odnotowano największy spadek inwestycji od roku 1995. W tym samym czasie spadają ceny ropy naftowej. Mimo wszystko tendencja ta nie powinna trwać długo, ponieważ zauważalne jest ożywienie w inwestycjach kapitałowych.
Optymistyczne prognozy promują zainteresowanie rosyjskimi aktywami. Potwierdza to fakt, że w drugim kwartale rubel rosyjski wzrosł o 4,8 % w stosunku do dolara amerykańskiego. Jest to drugi wskaźnik efektywności w kontekście rynków wschodzących. Szybciej rósł tylko kurs brazylijskiego realu. Analitycy banku Morgan Stanley również przewidują, że ożywienie gospodarki rosyjskiej tym razem będzie bardziej wiarygodne.
Tymczasem analitycy korporacji finansowej Uralsib Capital uważają, że w celu „zmniejszenia ryzyka, który powodują ceny ropy naftowej, powolny rozwój Stanów Zjednoczonych, Brexit i możliwy kryzys gospodarczy Chin“, gospodarka Rosji nadal pozostaje niestabilna. Do wzrostu gospodarczego Rosji mogą przyczynić się odpowiednie pozytywne okoliczności. Najważniejsze, by miały one odpowiedni wpływ, uważają analitycy Bloomberg.
Specjaliści rosyjskiego Banku Centralnego już wcześniej informowali o końcu recesji gospodarczej kraju. Jak wynika z danych z lipca, w drugim kwartale 2016 roku odnotowno wzrost PKB z 0-0,1 % do 0,2-0,3 %, w trzecim kwartale wzrost PKB moze wynosić 0,4 %, a w okresie od października do grudnia – nawet 0,5 %. Specjaliści z Banku Centralnego Rosji ostrzegają również, że wzrost gospodarki rosyjskiej w najbliższych miesiącach jest możliwy tylko w tym przypadku, jeśli uda się uniknąć negatywnego wpływu spowodowanego zewnętrznymi wstrząsami. Takie zewnętrzne wstrząsy mogą być związane np. ze spadkiem cen ropy naftowej na rynku światowym.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.