Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Rząd zaostrzy przepisy dla firm transportowych – wyższe kary, dłuższe okresy przedawnień

przepisy

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym. Oprócz wprowadzenia udogodnień dla przedsiębiorców, m.in. poprzez ograniczenie dostępności nieuczciwej konkurencji, zawiera wiele zapisów, które są – szczerze mówiąc – dość niekorzystne dla branży.

Podstawową zmianą, która już zasłużyła na krytykę, jest uchylenie art. 93 ust. 2. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca lub kierowca, który naruszył ustawę o transporcie drogowym najpierw będzie zobowiązany do zapłacenia kary, a dopiero po tym będzie mógł złożyć skargę do WSA. Skąd taki zapis w nowelizacji? Według GITD wprowadzone w 2012 r. przepisy dawały firmom furtkę do notorycznego przedłużania postępowania, w rezultacie czego nie płaciły kar. Jednak zdaniem prawników oraz przedstawicieli branży transportowej uchylenie art. 93 ust. 2 pozbawia przedsiębiorców narzędzia egzekwowania swoich praw oraz doprowadzić może do poważnych kłopotów finansowych przedsiębiorstw – co wydaje się być szczególnie krzywdzące w przypadku, gdy kara została nałożona niesłusznie.

Kolejna zmiana dotyczy okresu przedawnienia naruszenia. Jeśli od daty naruszenia minęło pięć lat, nie wszczyna się postępowania, a wszczęte – zostają umorzone. Obecnie okres ten wynosi dwa lata. Przedłużenie będzie wiązało się z wieloma problemami natury formalnej, jak zebranie wymaganej dokumentacji czy przesłuchanie świadków zdarzenia sprzed kilku lat.

Ponadto zwiększą się kary nakładane przez ITD – i to sporo. Jednym z przykładów jest grzywna 500 zł nałożona na zarządzającego transportem za dopuszczenie do wykonywania przewozu kierowcy z nieważnym prawem jazdy i kolejne 1000 zł, jeśli nie posiada on ważnej karty kierowcy.

„Światełkiem w tunelu” mogą być co najwyżej nowe przepisy utrudniające działalność nieuczciwym firmom. Zwalczaniu nieuczciwej konkurencji ma służyć publiczny Krajowy Elektroniczny Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Baza danych pozwoli na szybką weryfikację kontrahenta, znajdziemy w nim m.in. firmy, którym odebrano prawo do zarządzania w transporcie.

Na podstawie: GazetaPrawna.pl

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0