Szwecja przywraca kontrole graniczne
Rząd Szwecji 12 listopada ogłosił „tymczasowe“ wznowienie kontroli na przejściach granicznych. Ma to powstrzymać bezprecedensowy napływ migrantów.
„Do Szwecji przybywa rekordowa liczba uchodźców. Urząd Migracji odczuwa wielką presję, a policja uważa, że istnieje zagrożenie dla porządku publicznego – powiedział Anders Ygeman, minister spraw wewnętrznych. – Dlatego w czwartek od godziny 12 przywróciliśmy nasze krajowe kontrole graniczne na 10 dni – do 21 listopada. W razie potrzeby zostaną one przedłużone o kolejne dwadzieścia dni“.
Według ministra w ten sposób rząd Szwecji stara się „przywrócić porządek“ w szwedzkim systemie azylowym, a jednocześnie wysłać sygnał do Unii Europejskiej.
Nie jest jasne, czy po wprowadzeniu nowej procedury szwedzcy funkcjonariusze będą mogli odmówić wjazdu do kraju. Z pewnością uniemożliwi to nielegalne przebywanie w kraju czy wyjazd do sąsiedniej Finlandii albo Norwegii. Odtąd migranci będą musieli podjąć decyzję – ubiegać się o azyl w Szwecji czy wrócić tam, skąd przybyli?
Większość migrantów przybywa do Szwecji promami z Niemiec albo Danii przez most Øresund. Michael Hvinlund, dyrektor Działu Komunikacji Szwedzkiego Biura Migracji, przekazał, że we wrześniu do kraju przybyło 80 tys. migrantów – prawie tyle samo, co w ciągu całego 2014 roku. Biuro Migracji prognozuje, że liczba uchodźców w tym roku wyniesie 190 000. Gdyby kraj był takiej samej wielkości co Niemcy, to by było równoznaczne 1,5-milionowemu napływowi. Szwecja, licząca 9,7 mln mieszkańców, odczuwa największy przypływ migrantów niż jakikolwiek inny kraj UE.
„Ludzie są zmuszeni spać w namiotach, biurach i centrach ewakuacji, które zwykle są wykorzystywane w przypadku klęsk żywiołowych“ – wyjaśnił M. Hvinlund. „Nie spełniamy swojej misji, czyli zapewnienia schronienia i dachu nad głową dla każdego potrzebującego. Przywrócenie kontroli granicznych może nam w tym pomóc“ – dodał.
Rząd Szwecji zwrócił się do firm zarządzających kursującymi pomiędzy Niemcami a Szwecją promami z prośbą, by podróżujący promami przedstawiali swoje dokumenty tożsamości. Z drugiej strony urzędnicy nie mają żadnych możliwości, aby zmusić do przestrzegania tych procedur. „Przyjmowanie uchodźców powinno się odbywać starannie i dokładnie“ – podkreślił Stefan Loefven, premier Szwecji podczas swej wizyty na Malcie, gdzie uczestniczył w spotkaniu europejskich i afrykańskich przywódców w sprawie kryzysu migracyjnego.
Próbując poradzić sobie z napływem migrantów, Szwecja przed dwoma tygodniami zwróciła się do Unii Europejskiej z prośbą o skierowanie do innych krajów części imigrantów ubiegających się o azyl. Niemcy zaostrzyły kontrole graniczne we wrześniu, a ten krok faktycznie jest równoznaczny z zamrożeniem swobodnego poruszania się ludzi w obszarze Schengen. Austria obieca również podjąć odpowiednie działania na przejściach granicznych, które pomogą skontrolować przepływ migrantów.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.