Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Tak, niemiecka ustawa o płacy minimalnej MiLoG niezgodna z prawem! Za chwilę decyzja KE

milog

Komisja Europejska będzie wszczynać procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Niemcom w sprawie ustawy o płacy minimalnej MiLoG.

MiLoG

Niemiecka „never ending story” ciągnie się od stycznia. Odkąd Berlin wprowadził ustawę o płacy minimalnej, której zapisy obowiązują również zagranicznych kierowców realizujących przewozy na terenie Niemiec, w branży transportowej zawrzało. Tematem zainteresowała się oczywiście Unia Europejska, pojawiły się bowiem wątpliwości czy niemieckie prawo jest spójne z przepisami europejskimi dotyczącymi przede wszystkim swobody świadczenia usług. Na szczęście już wkrótce sprawa będzie miała swój finał.

„Pierwsze pisemne wezwanie do usunięcia uchybienia, tzw. letter of formal notice, które oznacza formalne rozpoczęcie procedury podejmowanej przez Komisję w przypadku naruszenia unijnego prawa, jest już prawie gotowe” – przekazał jeden z rozmówców korespondentki RMF FM, Katarzyny Szymańskiej-Borginon, odpowiadający za sprawy transportu w Parlamencie Europejskim.

Zanim jednak powiemy „hop” i „hura” poczekajmy na formalną, oficjalną decyzję Komisji Europejskiej. Kiedy to nastąpi? Według rozmówcy dziennikarski RMF FM możliwe, że już w przyszłym tygodniu, a najpewniej do końca maja. Po oficjalnym przekazaniu dokumentów Berlin dostanie dwa miesiące na odpowiedź oraz dostosowanie się do wytycznych KE.

MiLoG

Dyskusje nad niemiecką ustawą oraz zajęcie jasnego stanowiska przez UE opóźniła konieczność dokładnej weryfikacji przedstawionych przez Berlin dokumentów oraz długie dyskusje techniczne.

Nie możemy też być zbyt optymistyczni, ponieważ nie wszystkie postulaty Polski będą wzięte pod uwagę. Prawdopodobnie KE nie zgłosi zastrzeżeń dotyczących kabotażu. W tym przypadku płaca minimalna może nadal obowiązywać.

MiLoG

Na pewno zaś Bruksela uzna za niezgodne z przepisami domaganie się przez rząd niemiecki płacy minimalnej od przejeżdżających tranzytem. Jak jednak będzie w sprawie załadunku lub rozładunku na terenie Niemiec? Nie wiadomo.

Według relacji dziennikarki RMF FM w przypadku, gdy Niemcy nie zgodzą się na złagodzenie przepisów, Komisja wyśle tzw. uzasadnioną opinię. Niemcy dostaną kolejne dwa miesiące na odpowiedź. Jeżeli obie strony nadal nie wypracują porozumienia, sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości. Oznacza to dwa lata oczekiwania na wyrok.

Na podstawie: RMF FM

***

Przeczytaj także:

Jak z ustawą MiLoG radzą sobie polskie firmy transportowe? [Wywiad]

Niemiecka ustawa o płacy minimalnej: fakty i mity

Samozatrudnienie i umowa zlecenie a MiLoG

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0