Węgry. Elektroniczny Drogowy System Kontroli Transportu (EKAER)
IRU (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego) informuje, że od 1 stycznia 2015 roku na Węgrzech zaczął funkcjonować Elektroniczny Drogowy System Kontroli Transportu (EKAER). Celem systemu jest wyeliminowanie nadużyć podatkowych. EKAER będzie dotyczył przepływu towarów wwożonych, tranzytowanych i wywożonych z Węgier do innych krajów UE.
Przed przystąpieniem do przewozu ładunków podatnik (zazwyczaj węgierski odbiorca lub nadawca) będzie musiał wprowadzić wszystkie dane dotyczące jego transportu do elektronicznego systemu i uzyskać numer EKAER, który jest ważny przez 15 dni od daty jego wydania. Numer powinien być dostarczony przewoźnikowi przed rozpoczęciem przewozu.
Spełnienie tych wymogów będzie konieczne dla każdego przewozu drogowego pojazdem o masie powyżej 3,5 tony podlegającemu opodatkowaniu. System EKAER będzie miał także zastosowanie w przypadku pojazdów nieobjętych opłatami drogowymi, tj. poniżej 3,5 tony w przypadku przewozu towarów spożywczych wysokiego ryzyka (w ilości większej niż 200 kg lub wartości produkcyjnej większej niż 794 euro), a także w przypadku przewozu towarów wysokiego ryzyka w ilości większej niż 500 kg lub wartości produkcyjnej większej niż 3174 euro.
Od 1 lutego 2015 roku zakłada się wprowadzenie dodatkowego wymogu dotyczącego transportu towarów wysokiego ryzyka. Przewiduje on wniesienie przez podatnika wpłaty depozytowej, która zagwarantuje zapłatę podatku. W przyszłości oczekuje się przyjęcia odrębnych postanowień odnośnie towarów wysokiego ryzyka.
Jeśli podatnik nie wypełni swego obowiązku raportowania i nie będzie miał numeru EKAER, przewożone towary zostaną uznane za towary o niepotwierdzonym pochodzeniu i będą podlegały karze w wysokości 40% ich wartości. Do 1 lutego 2015 roku sankcje karne nie będą stosowane.
W związku z powyższym w 2015 roku podczas transportu między Węgrami a innymi krajami UE (np. na podstawie zezwolenia EKAER) przewoźnikom zaleca się zawczasu omówić ze zleceniodawcą kwestię uzyskania numeru EKAER.
O wprowadzanych zmianach pisaliśmy również w artykule: Węgry: nowe wymagania podatkowe – system EKAER.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.