Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Włochy: zakaz odpoczynku 45 h w kabinie pojazdu

wlochy-kary

Nowo wprowadzane przepisy są tłumaczone polepszeniem warunków socjalnych i sytuacji kierowców. Na początku maja Włochy dołączyły do grona państw egzekwujących zakaz odpoczynków 45 h w kabinie pojazdu. 

30 kwietnia 2018 r. włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało okólnik, który daje służbom kontrolnym możliwość nakładania kar za odbiór regularnych odpoczynków tygodniowych (45 h) w kabinie pojazdu. Nowe włoskie wytyczne są następstwem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który wyjaśnia w jaki sposób powinny być interpretowane przepisy w tym zakresie.

Więcej o wyroku w tej sprawie pisaliśmy tutaj: KLIK 

Jakie przewidziano kary?

Wytyczne nie wprowadzają dodatkowych kar, a jedynie wyjaśniają, że odpoczynek tygodniowy regularny odebrany w kabinie może zostać potraktowany jako brak odpoczynku. Za to z kolei mogą grozić sankcje nawet w wysokości do 1700 euro oraz konieczność odebrania pełnego odpoczynku tygodniowego poza kabiną pojazdu.

Egzekwowanie zakazu w państwach UE

Zgodnie z art. 8 p. 8 rozporządzenia 561/2006:

„Jeżeli kierowca dokona takiego wyboru, dzienne okresy odpoczynku i skrócone tygodniowe okresy odpoczynku poza bazą można wykorzystywać w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsce do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju.”

Przytoczony artykuł wymienia odpoczynki dozwolone do odebrania w pojeździe. Wśród nich nie ma odpoczynku regularnego tygodniowego. Tym samym, jego wykorzystanie w kabinie pojazdu jest zakazane we wszystkich krajach UE. W przepisach europejskich taki zakaz istnieje już zresztą od 1985 roku (patrz art. 8 p. 7 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 3820/85 z dnia 20 grudnia 1985 r.). Do tej pory jednak, ze względu na różne interpretacje ww. zapisów niewiele krajów go egzekwowało.

Sytuacja zmieniła się po wyroku TSUE z 20 grudnia 2017 r. (sprawa C102/16). Obecnie państwa członkowskie są zobligowane do kontrolowania i nakładania kar za odbiór odpoczynków tygodniowych w kabinie pojazdu. Sankcje oficjalnie wprowadziły już Belgia, Francja, Wielka Brytania, Holandia i Niemcy. Kolejnym krajem, który planuje w najbliższym czasie rozpocząć egzekwowanie zakazu, jest Hiszpania.

Źródło: www.trasportoeuropa.it, za: OCRK

Komentarze

Kierowca 2018-05-11 08:58

Jaka poprawa warunkow socjalnych dla kierowcow jedna wierutna bzdura klamstwo zaraz sie zaczynaja zakazy wakacyjne (ograniczenia w ruchu pojazdow ciezarowych) i jak stane w piatek wieczorem bede stal do poniedzialku tylko ze co nie bede mial odpoczynku regularnego min.45 h tylko skrocony bo w sobote rozpoczne fikcyjna prace ( przerwe pauze) wszystko bedzie ok dla sluzb kontrolujacych a ja i tak bylem w kabinie od piatku do poniedzialku czyli jakie dbanie o warunki socjalne kierowcy.Jezeli chcieliby poprawy to karali by za same przebywanie w aucie( pauza 45hbez udokumentowanego pobytu w hotelu motelu) a tak to fikcja masz nie miec odpoczynku regularnego a reszta to h...

Łukasz 2018-05-10 18:45

Zakaz uchwala a miejsca do prawidłowego odpoczynku poza kabina to nie ma. Jakieś wyjątki się znajdą że akurat przy parkingu bd hotel/motel. O tym nie przemyśleli. Zostawiasz auto na parkingu i teraz weź we Włoszech dostan się do hotelu z parkingu przy autostradzie, gdzie zjazdy nie są co 5km np załóżmy.

Gosia 2018-05-10 12:21

Ok ale jedynie Anglia poszła po rozum do głowy.

Piotr Kulig 2018-05-10 12:15

Ja tam nie rozumie tego wszystkiego, z jednej strony fajnie, walczy się o warunki pracy kierowcy, jestem nim,, drugiej str ogranicza się pauze-czyli wg przepisu czas który kierowca może wykorzystać wg własnych potrzeb, a na koniec sprowadza się do tego że trzeba karać, czy tylko o kasę do budżetu znów chodzi?? Spać mogę obok auta, bo w acie nie?


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0