Wspólny rejestr punktów karnych w całej UE – w 2016 r.

Prawdopodobnie już w 2016 r. Komisja Europejska ujednolici system przyznawania punktów karnych na terenie całej Unii. Co to oznacza? Za przekroczenie prędkości na drogach Belgii, Niemiec czy Francji będą nam groziły nie tylko wysokie grzywny, ale również obciążenie naszego „konta” punktami karnymi. Jeśli więc nie dostosujemy się do przepisów panujących w danym państwie członkowskim, możemy nawet stracić prawo jazdy.
Brak kar w postaci punktów karnych sprawia, że poza granicami kraju lubimy przycisnąć gaz lub zignorować znaki drogowe. Niedługo powinno się to zmienić. Komisja Europejska opracowuje system zawierający centralny rejestr unijnych kierowców. Do tego jednak potrzebna będzie tzw. transgraniczna wymiana informacji pomiędzy danymi policji europejskich krajów. Tym samym pirat drogowy będzie mógł być ścigany na terenie całej UE i sądzony przez zagraniczny sąd.
Na co więc musimy uważać? Oprócz wspomnianego przekroczenia prędkości również na jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków, przejeżdżanie na czerwonym oraz rozmowy przez komórkę podczas prowadzenia pojazdu.
Swój sprzeciw zgłosili już m.in. brytyjscy politycy – system naruszałby ich zdaniem prawa kierowców. Jak podkreślił na łamach „The Telegraph” Robert Goodwill, minister transportu, prywatne dane obywateli nie byłby dostatecznie chronione. Z kolei jak powiedział „Newsweekowi” europoseł SLD Bogusław Liberadzki, to dobry sposób na zniwelowanie zróżnicowania w sposobie nakładania mandatów i ich wysokości w poszczególnych krajach Unii. Z ustaleń „Newsweeka” wynika również, że za uchwaleniem rezolucji zagłosują dwie największe frakcje w Parlamencie Europejskim, Europejska Partia Ludowa i Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów.
Na podstawie: Newsweek
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.