Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Wydawali zatrzymane prawa jazdy za łapówki

prawo

Niezgodne z prawem wydawanie zatrzymanych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami, korupcja – 23 osoby zatrzymane. Policjanci rozbili grupę przestępczą w Biłgoraju.

Policjanci z KPP w Biłgoraju wspierani przez funkcjonariuszy z KWP w Lublinie zatrzymali 23 osoby do prowadzonego śledztwa. 8 z podejrzanych usłyszało zarzuty udziału w grupie przestępczej. Wśród nich jest 41-letni pracownik starostwa, który odpowiadał będzie za kierowanie grupą. Przestępczy proceder polegał m.in. na niezgodnym z prawem wydawaniu zatrzymanych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami w zamian za otrzymanie korzyści majątkowej. Policjanci zatrzymali także 15 osób, które wręczały łapówki, by odzyskać swoje prawo jazdy.

Działania Policji i Prokuratury są wynikiem pracy operacyjnej funkcjonariuszy Zespołu dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą KPP w Biłgoraju. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. W ramach prowadzonych czynności policjanci i prokuratura zgromadzili materiał dowodowy pozwalający na pierwsze zatrzymania w tej sprawie. W ciągu dwóch dni zatrzymano 23 osoby, są to mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w wieku od 20-65 lat.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, podejrzani działali w grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się m.in. niezgodnym z prawem wydawaniem zatrzymanych dokumentów prawa jazdy w zamian za otrzymanie korzyści majątkowej. W skład tej grupy wchodzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Jeden z zatrzymanych, 41-letni Krzysztof L. odpowiadał będzie za kierowanie grupą. Zatrzymani są także pośrednicy oraz osoby, które w zamian za wręczone łapówki odzyskiwały swoje uprawnienia do kierowania pojazdami.

Podczas przeszukania u głównego podejrzanego, policjanci zabezpieczyli między innymi dokumentację urzędową. Zatrzymano 2 pracowników biłgorajskiego starostwa, 6 pośredników oraz 15 osób, które odpowiadać będą za wręczanie korzyści majątkowej. Wszyscy zatrzymani doprowadzeni zostali do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty. Dotyczą one przestępstw o charakterze korupcyjnym oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator wobec większości podejrzanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Trwa ustalanie jaką skalę miał ten przestępczy proceder, ile osób w niezgodny z prawem sposób odzyskiwało uprawnienia oraz jakie korzyści z tego tytułu przyjęli pośrednicy i pracownicy urzędu. Wczoraj sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 41-latka kierującego grupą.

Źródło: KWP w Lublinie

Komentarze

Redakcja 2015-03-06 07:33

Prosimy o kontakt na [email protected]. Może uda nam się pomóc.

Eiiz 2015-03-05 19:35

WitamMam pytanie.Mieszkam w Szwecji na stale .Posiadam Polskie obwystelatwo i status stalego rezydenta w Szwecji.Moje auto zostalo skradzine (przywlaszczone) w Szwecji.Auto te na szwedzkich numerach zostalo sprzedane do Niemiec.Tam zosaly dorobine paiery i zarejestrowane na niemieckie numery.Po 5 miesiacach auto te zostalo sprzedane do Polski.W polsce zostalo zatrzymane po 3-4 tygodniach od zarejestrowania na PL numery.Teraz pytanie.Czy ja nadal jestem wlascicielem tego auta?Wedlug prawa Szwedzkigo to tak.Co mozna zrobic?Mam kontakt z Prokuratura w PL.Osobie kupujacej w Polsce to auto postawiono zarzut paserstwa.Czy jest chociaz cien szansy na odzyskanie auta?Pozdrawiam


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Uwaga na drodze

IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0
Kontrola_zakaz_magnes_24.11.2020_Nr1

Wjechał pod zakaz tonażowy z magnesem

Kierowca ciężarówki zignorował obowiązujący znak ograniczenia tonażowego i początkowo nie zatrzymał się do kontroli funkcjonariuszom z wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Chwilę później ciężarówka została zatrzymana. Kierowca zdążył zdjąć magnes z impulsatora skrzyni biegów przed dojazdem inspektorów, co nie uchroniło go przed odpowiedzialnością. Nierejestrowanie aktywności było jedną z kilku ujawnionych nieprawidłowości.

2020-11-24
0