Wyrok TK ws. zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości. To niekonstytucyjne!
Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym jest niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Aktualnie przepisy nakazują cofnięcie uprawnień, mimo iż szybka jazda mogłaby być usprawiedliwiona np. stanem wyższej konieczności.
Aktualnie przepisy są tak sformułowane, że funkcjonariusz policji czy starosta nie mają prawa odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy.
Jak argumentował wiceprezes TK sędzia Stanisław Biernat, kierowca powinien mieć prawo do szybszej jazdy w przypadku „bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia” pasażerów. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że np. rodzic wiozący dziecko do szpitala przedłoży przepisy drogowe nad bezpieczeństwo dziecka. Nie należy jednak nadużywać tej możliwości, a „stan wyższej konieczności winien być rozumiany wąsko”.
Przepisy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zakwestionowane zostało jednak nie samo zatrzymywanie prawa jazdy, a fakt, że kierowca jest karany podwójnie za jedno przewinienie: zarówno mandatem, jak i zabraniem prawa jazdy na drodze administracyjnej. Z kolei zdaniem sędziego Biernata nie ma tu mowy o podwójnej karze. „TK doszedł do wniosku, że zatrzymanie prawa jazdy, jako sankcja administracyjna, nie jest de facto sankcją karną” – argumentował.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.