Wyrywkowe kontrole trzeźwości kierowców zabronione? TLP się z tym nie zgadza!
Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych wyrywkowe kontrole trzeźwości przeprowadzane przez pracodawcę w miejscu pracy są niezgodne z prawem. To duże utrudnienie dla branży transportowej, w której przedsiębiorcy niejednokrotnie w ten właśnie sposób sprawdzają swoich kierowców.
Poniżej komunikat TLP:
2 sierpnia 2019 r. TLP wystąpiło do Marszałka Sejmu RP, Ministra Infrastruktury, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Zdrowia w sprawie podjęcia działań legislacyjnych umożliwiających przedsiębiorcom z branży TSL przeprowadzanie samodzielnych kontroli stanu trzeźwości pracowników.
Nasze wątpliwości budzi dokonana przez Prezesa UODO interpretacja przepisów prawnych, z której wynika, że przedsiębiorcy transportowi nie mogą samodzielnie sprawdzać stanu trzeźwości swoich pracowników (głównie kierowców), bowiem sprawdzania takiego dokonują organy uprawione do ochrony porządku publicznego lub osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Co więcej, zgodnie z niniejszą interpretacją do zbadania stanu trzeźwości pracownika potrzebna jest jego zgoda albo uzasadnione podejrzenie pracodawcy, że pracownik spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po spożyciu alkoholu, zaś dane o stanie trzeźwości należą do kategorii danych o stanie zdrowia i podlegają specjalnej ochronie prawnej.
Sytuacja ta stawia pod szczególnym znakiem zapytania kontrole wyrywkowe stanu trzeźwości kierowców, które są głównym elementem prewencji wewnętrznej pracodawców.
Źródło: TLP (Małgorzata Wieleba-Walicka, Radca Prawny TLP)
***
Przeczytaj także:
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.