Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Zaczynają się testy Scanii z wodorowymi ogniwami paliwowymi

asko

Norweska sieć Asko wdraża elektryczne pojazdy Scania zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi null. Uruchomiono też stację tankowania wodoru w Trondheim w Norwegii.

Przy elektryfikacji pojazdów użytkowych nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie. Jednym z nich, stworzonych przez Scania we współpracy z ASKO, jest elektryczny pojazd ciężarowy zasilany przez wodorowe ogniwo paliwowe. Wraz z wprowadzeniem do pilotażowych testów praktycznych czterech pojazdów wodorowych przedsięwzięcie wchodzi w kluczową fazę. Jego wyniki będą stanowiły źródło wiedzy i podstawę do dalszego rozwoju dla obu firm.

Scania pracuje nad planem elektryfikacji w ten sam sposób, w jaki rozwija silniki spalinowe, czyli uwzględniając szeroką gamę rozwiązań. Eksperci firmy zweryfikowali i opracowali różne rodzaje napędów wykorzystujących hybrydy zasilane biopaliwami, a także pojazdy w pełni elektryczne. Autobus elektryczny z zasilaniem akumulatorowym Scania został przedstawiony w 2019 r. Trwają również prace nad pojazdami elektrycznymi zasilanymi przez zelektryfikowane drogi oraz wodorowe ogniwa paliwowe, jak w przypadku ASKO.

Wodór to ciekawa propozycja dla zelektryfikowanego transportu długodystansowego i początkowe testy pokazały, że rozwiązanie to sprawdza się doskonale również w zimnym klimacie. Będziemy nadal wnikliwie monitorować osiągi tych pojazdów. Chciałabym również pochwalić ASKO za wczesne podjęcie odważnych kroków w celu zapewnienia dostaw wodoru pochodzącego ze źródeł odnawialnych oraz infrastruktury do tankowania. Firma jest graczem, który podejmuje rzeczywiste działania w celu przyspieszenia przejścia na zrównoważony transport – dodaje Karin Rådström.

Jak zawsze, rozwiązania Scania wykorzystują zalety modułowości. W czterech pojazdach dla ASKO silnik spalinowy został zastąpiony elektrycznym, zasilanym przez wodorowe ogniwa paliwowe oraz akumulatory, które można doładowywać. Pozostałe komponenty układu napędowego są takie same, jak w standardowych hybrydowych pojazdach ciężarowych i autobusach Scania, które są dostępne na rynku.

Informacja o pojazdach:

  • dopuszczalna masa całkowita: 26+1 t,
  • konfiguracja napędu: 6×2*4,
  • układ napędowy: silnik elektryczny o mocy szczytowej 290 kW i stałej 210 kW, 2-biegowa przekładnia, maksymalny moment obrotowy 2200 Nm,
  • pojemność i typ baterii: 56 kWh Li-ion,
  • typ ładowarki: 22 kW AC ze złączem CCS,
  • ogniwo paliwowe: 90 kW PEFC dostarczone przez producenta zewnętrznego,
  • zbiornik wodoru: 33 kg pod ciśnieniem 350 bar,
  • szacunkowy zasięg: 400 – 500 km.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0