Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Zaśnięcie za kierownicą a odmowa wypłaty odszkodowania

przepisy-o-placy-minimalnej-w-holandii

Zmęczeni kierowcy i przysypianie za kierownicą to poważny problem. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo na drogach, a również o kwestie ubezpieczeniowe. Okazuje się, że możemy mieć problem z wypłatą odszkodowania z NWW, ale także – co wydaje się absurdalne – z OC. zaśnięcie za kierownicą a odmowa wypłaty ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokładnie określają, jakie warunki należy spełnić, aby możliwa była wypłata odszkodowania. W sytuacji, gdy zaśniemy za kierownicą i np. uderzymy w drzewo, skutkiem czego może być uszkodzenie ciała, powinniśmy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Niestety, praktyka pokazuje, że znacznie łatwiej uzyskać odszkodowanie, jeśli stracimy panowanie nad pojazdem niż w przypadku, gdy do wypadku doszło w wyniku zaśnięcia. Wiąże się to z definicją „nieszczęśliwego wypadku”. O ile bowiem do utraty panowania nad kierownicą może dojść niejako niezależnie od nas i naszych działań, w drugiej sytuacji mówimy już najczęściej o winie kierowcy. W znaczniej „korzystniejszej sytuacji” (o, ironio!) jest osoba, która zasłabła. Zadaniem ubezpieczonego jest zatem udowodnienie, iż nie miał wpływu na zdarzenie na drodze.

Sam fakt zaśnięcia kierowcy podczas prowadzenia pojazdu, nie nosi znamion nieszczęśliwego wypadku – tłumaczy Agata Ostrowska-Jasik, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.pl. Nieszczęśliwym wypadkiem będzie natomiast zdarzenie, do którego zaśnięcie doprowadziło. Jeżeli byliśmy pasażerem takiego pojazdu, to z otrzymaniem odszkodowania z polisy NNW nie powinniśmy mieć trudności, ponieważ zdarzenie było niezależne od naszej woli. Wypłata odszkodowania dla kierowcy będzie tutaj zależała przede wszystkim od tego, na ile zaśnięcie stanowiło jego winę” – kontynuuje.

zaśnięcie za kierownicą a odmowa wypłaty ubezpieczenia

Jeżeli zatem kierowca nie przerwał jazdy mimo znużenia za kierownicą lub zażył leki, które mogły powodować senność (i wiedział o tego rodzaju skutkach ubocznych lub mógł wyczytać to z ulotki), ubezpieczyciel może odmówić mu wypłaty. „Inaczej będzie zaś rozpatrywana sytuacja, gdy zaśnięcie będzie od kierowcy niezależne, np. spowodowane nagłym spadkiem poziomu cukru we krwi, co nigdy się mu nie zdarzało – podkreśla Agata Ostrowska-Jasik. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym i ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać wyłączenie odpowiedzialności niezależnie od przyczyny zaśnięcia.”

Jak się okazuje, pewne nie jest nawet odszkodowanie z OC sprawcy wypadku! Znane są przypadki, w których towarzystwo ubezpieczeniowe odmawiało wypłacenia ubezpieczenia za szkody powstałe w wypadku spowodowanego przez kierowcę, który zasnął za kierownicą – z braku jego winy za zdarzenie. „Jeżeli przyczyna zaśnięcia będzie od kierowcy niezależna i nie będzie można mu przypisać winy za zdarzenie, to poszkodowani nie otrzymają wypłaty odszkodowania w ramach polisy OC” – wskazuje ekspert.

zaśnięcie za kierownicą a odmowa wypłaty ubezpieczenia

Po pierwsze, zdaniem ubezpieczyciela nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy kierujący pojazdem zasnął – możliwe, że przyczyną zdarzenia było zasłabnięcie. Na jego korzyść przemawia również to, że zdarzyło mu się to po raz pierwszy. Jeśli zatem kierowca nie brał leków, które mogłyby spowodować takie skutki uboczne (tym bardziej takie, po których odradza się prowadzenie pojazdów) oraz nie był przemęczony, nie można mówić o jego winie za zdarzenie. Jeżeli zaś nie można określić strony winnej wypadkowi, nie ma gwarancji odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, ta bowiem zależy od udowodnienia winy sprawy zdarzenia.

W sytuacji odmowy wypłaty odszkodowania z OC sprawcy wypadku możemy skierować pismo do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wraz z opisem sprawy oraz pismem odmowy z towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli to nie pomoże, jedynym rozwiązaniem wydaje się być rozstrzygnięcie sporu przed sądem. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie próbowało udowodnić, że do wypadku doszło w wyniku zasłabnięcia.

zaśnięcie za kierownicą a odmowa wypłaty ubezpieczenia

Konsultacja merytoryczna:
Agata Ostrowska-Jasik, ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind.pl

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0