Zatrudniasz kierowców na umowę zlecenie? Sprawdź, co się zmieni od 1 stycznia 2017 r.
Na początku roku w życie wchodzą rewolucyjne zmiany na rynku pracy. Dotyczą umów zlecenia – zarówno zawieranych od tej daty, jak i wcześniej.
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadza minimalną stawkę godzinową dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług. Ustawa nie dotyczy tylko umów o dzieło (Przeczytaj także: Czy można zatrudnić kierowcę na umowę o dzieło?). Stawka godzinowa wyniesie ona 13 zł, również w przypadku, gdy według umowy wynagrodzenie ma formę miesięcznego ryczałtu.
Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia o tej wysokości ani umówić się na niższe. Wynagrodzenia powinno być wypłacane w formie pieniężnej. W przypadku, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż 1 miesiąc, konieczne jest dokonywanie wypłat co najmniej raz w miesiącu.
Co grozi pracodawcy, który nie zastosuje się do tych przepisów? Kierowca zatrudniony na umowę zlecenie będzie mógł dochodzić przed sądem wynagrodzenia w wymaganej wysokości. Z kolei w przypadku kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy zleceniodawcy grozi kara grzywny w wysokości do 30 tys. zł.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.