Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Zatrzymanie prawa jazdy w Niemczech lub za wykroczenie popełnione w Niemczech: o czym należy wiedzieć?

shutterstock_223373983

Jeszcze do niedawna mandat za wykroczenie popełnione za granicą, a zarejestrowane przez fotoradar stanowiło dla polskiego kierowcy swego rodzaju abstrakcję. Odkąd jednak służby poszczególnych państw członkowskich UE zaczęły wymieniać się informacjami dotyczącymi kierujących, „namierzenie” osoby, która przekroczyła prędkość, wcale nie jest takie trudne. Zatrzymanie prawa jazdy wemczech

Redakcja Cargonews.pl otrzymała takie zapytanie:

Mój ojciec otrzymał z niemieckiego komisariatu policji pismo informacyjne o tym, że jest podejrzanym w sprawie wykroczenia drogowego: przekroczenie o 41 km/h prędkości w terenie zabudowanym/poza teren zabudowanym/ na autostradzie lub drodze ekspresowej. W piśmie wskazano orientacyjną kwotę grzywny za to wykroczenie oraz formularz do przyjęcia lub wskazania, kto był kierowcą.
Obok grzywny za wykroczenie podano także zakaz kierowania pojazdami na okres 1 miesiąca.
Jako że to ja byłem kierowcą, chciałbym się zorientować, czy ten zakaz kierowania pojazdami na 1 miesiąc będzie miał jakiś skutek dla mnie także w Polsce? Czy może się to skończyć utratą prawa jazdy? Czy koniecznym jest odsyłanie prawa jazdy na 1 miesiąc do niemieckiego komisariatu policji celem „odbycia” kary?

Zatrzymanie prawa jazdy w Niemczech

Odpowiedź prawnika, Karoliny Wierzchowskiej z Kancelarii Transportowej Legaltrans:

W pierwszej kolejności otrzymany formularz należy uzupełnić zgodnie z zaistniałym stanem faktycznym oraz odesłać na wskazany przez organ adres. Dopiero w dalszej kolejności można spodziewać otrzymania decyzji dotyczącej popełnionego czynu.

W przedstawionym stanie faktycznym orzeczona zostanie najprawdopodobniej jedną z dwóch kar:
– kara w kwocie 120 euro, jeden punkt karny oraz 1 miesiąc zakazu prowadzenia pojazdów – za przekroczenie prędkości od 31 kilometrów na godzinę do 40 kilometrów na godzinę poza miastem lub:
– kara w kwocie 200 euro, 2 punkty karne oraz 1 miesiąc zakazu prowadzenia pojazdów za przekroczenie prędkości od 41 kilometrów na godzinę do 50 kilometrów na godzinę w obrębie miasta.

Zatrzymanie prawa jazdy w Niemczech

Jak widać na powyższym zestawieniu, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów jest obligatoryjne i wynika z samego charakteru popełnionego czynu. Jednakże należy wskazać, iż bieg przedmiotowego zakazu rozpoczyna się dopiero od momentu okazania prawa jazdy w niemieckiej prokuraturze, która na miejscu wykonać powinna adnotację w prawie jazdy o orzeczonym zakazie prowadzenia pojazdów. Należy pamiętać, iż na terenie Niemiec pojazd, którym porusza się ukarany musi prowadzić inna osoba, a nie sam ukarany. Dopiero od chwili dokonania adnotacji liczy się upływ czasu, który musi nastąpić, aby zakaz został wykonany. Do momentu wykonania adnotacji prowadzenie pojazdu na terenie Niemiec jest jazdą bez uprawnień mogącą skutkować wytoczeniem kolejnego postępowania karnego, wówczas za jazdę bez uprawnień. Dopiero po powrocie do Polski z wstemplowanym zakazem ukarany może dalej legalnie prowadzić pojazd na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej za wyjątkiem Niemiec. Zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje więc tylko i wyłącznie na terytorium Niemiec.

Prawo jazdy można również przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej za potwierdzeniem nadania oraz zwrotu do niemieckiej prokuratury celem dokonania przez nią adnotacji o zakazie. Po wykonaniu tej czynności i upływie orzeczonego zakazu prokuratura niemiecka odsyła prawo jazdy na wskazany adres w Polsce. Jeżeli chodzi o odesłanie prawa jazdy do Niemiec, to co do zasady ukarany ma na dokonanie tej czynności cztery miesiące liczone od dnia otrzymania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w Niemczech. Jeżeli zostanie to uczynione to dobrowolnie, to powinno obejść się bez dodatkowych konsekwencji. Jeżeli ukarany nie zrealizuje swojego obowiązku, to w przyszłości, w przypadku kontroli na terenie Niemiec może zostać zatrzymany, a prawo jazdy na pewno zostanie fizycznie odebrane. Dodatkowo ukaranemu może grozić także sprawa karna za prowadzenie pojazdów na podstawie nieważnego prawa jazdy na terenie Niemiec. Jeżeli jednak prawo jazdy zostanie po otrzymaniu ostatecznej decyzji odesłane na wskazany adres, to wówczas w przypadku opisywanego zdarzenia dokładnie po miesiącu niemiecki urząd dokument odeśle, a ukarany nie musi obawiać się już żadnych konsekwencji.

Zatrzymanie prawa jazdy w Niemczech

Autor: Karolina Wierzchowska, prawnik Kancelarii Transportowej Legaltrans

Opracowanie: Redakcja

LEGALTRANS - logo

Komentarze

Mariusz Malinowski 2020-03-13 13:31

Witam miałem wypadek w Niemczech na drodze federalnej podczas zdarzenia miałem prędkość 76km/h lecz wcześniej jechałem 86km/h. Wypadek wyglądał w sposób że po wyjechaniu z zakrętu i minięciu się z inną ciężarówka ona uderzyła w tył mojej naczepy gdzie po tym wpadła do rowu. Pytanie brzmi jakie mogą być tego konsekwencje.?

Monika Mazur 2019-07-30 11:15

Witam w połowie maja zatrzymano mi prawo jazdy w Niemczech za drobną kolizje do tej pory nie mam prawa jazdy ani żadnej wiadomości pracowałem jako kierowca.Nie wiem gdzie mogę uzyskać jakieś info.Mój wydział komunikacji też nic nie otrzymał,ani pracodawca.

Słomiński Tomasz 2018-08-27 15:14

Mam ogromny problem może ktoś pomoże . Pracuje jako kierowca Tira i jadąc w nowe miejsce nawigacja poprowadziła mnie w drogę "wiejska " do 3,5t. Przysłali mi mandat 750 e i utrata prawa jazdy na 2 miesiące :( Czy jest jakiś organ aby móc się odwołać płacąc mandat bez utraty prawa jazdy ? proszę o pomoc

mario 2018-06-14 11:24

Mam pytanie mam ta naklejkę na prawku czy po tym okresie mogę sobie ja sam zdjąć czy musze znowu jechać do urzędu w niemczech?

Piotr 2018-05-27 05:04

Czyli Marku zaparkowałeś w Słubicach tak ? Prześlij proszę adres we Frankfurcie pod którym załatwiłeś ten temat ponieważ jestem z Południa Polski i koresponduje właśnie z urzędniczką z Hagen czyli jakieś 1000 km odemnie i pani upiera się żeby osobiście się stawić z prawkiem lub je przesłać w oryginale to bliżej zdecydowanie miałbym do Frankfurtu

Maja 2018-03-05 10:16

Zdawalam prawo jazdy w Polsce ale wymienilam je na Belgijskie po czym odebrano mi prawo jazdy i mam zakaz poruszamia sie po Belgii,to czy mogie spowrotem starac sie o zwrot polskiego? Bo chyba nie musze zdawac znowu zeby moc jezdzic po Polsce?

Irek 2018-01-11 08:10

witam. Ale to oznacza, że jak odeśle prawo jazdy to nie bede miał tego dokumentu przez miesiąc w Polsce. jak wtedy moge sie poruszac na terenie nasze kraju??

Tadeusz 2017-12-22 00:17

Witam Potrzebuję informacji czy jeżeli dostałem mandat we Frankfurcie nad Menem mogę zgłosić się do Wydziału Komunikacji żeby wyjaśnić tak zwany zakaz na miesiąc we Frankfurcie nad Odrą Bardzo proszę jak jeszcze 5 formacje

Tadeusz 2017-12-21 22:55

Witam czy ktoś mi pomoże uzyskać informację. Dostałem mandat z okolicy Frankfurtu nad Menem i mandat został opłacony lecz przyszło pismo że ma odesłać prawo jazdy Czy można osobiście to załatwić na przykład we Frankfurcie nad Odrą w wydziale komunikacji żeby nie odsyłać prawa jazdy gdyż jest mi potrzebne na terenie kraju. Proszę o szybkie odpisanie lub o kontakt telefoniczny 668 6 6 7 6 8 0 dziękuję

Johny 2017-12-02 09:38

Mam podobną sytuacje, przyszedł mi list że prawko mam odesłać, zakaz prowadzenia na miesiąc. Jak liczy się ten miesiąc? Ma to być na cały styczeń? Czy np od 15stego do 15stego?

Piotr 2017-11-11 15:28

Pytanie do Marka: czy ten mandat był z rejonu Frankfurtu n/Odrą ? Chodzi mi o to, czy w taki sposób (osobista wizyta w wydziale komunikacji we Frankfurcie n/Odrą) można załatwić sprawę mandatu za przekroczenie prędkości w innym rejonie Niemiec (np. w okolicach Monachium) ?

Marek 2017-08-04 20:00

Witam, jest dokładnie tak jak Pani Mecenas pisze, z tym że ja zamiast do prokuratury poszedłem do niemieckiego wydziału komunikacji we Frankfurcie nad Odra z moim prawem jazdy( auto zostawiłem po Polskiej stronie) tam pokazałem mandat który wcześniej opłaciłem, pani wklepala moje dane w komputer, uiściłem opłatę administracyjna 10.35Euro dostałem naklejkę na prawo jazdy z terminem zakazu oraz osobna kartkę potwierdzającą termin zakazu na terenie Niemiec.

Andrzej 2017-07-14 12:55

Jak długo od momentu zabrania polskiego prawa jazdy, może ono leżeć w prokuraturze? Prawo jazdy zostało zabrane po wypadku w grudniu 2016, natomiast list z wyrokiem przyszedł 07.2017 z 8-miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdu. Wtedy całkowity czas przedłuża sie do 16 miesięcy. Prosze o jakaś podpowiedz

Floch 2017-07-05 17:19

Ja z podobnym pytaniem tylko ze samochód prywatny prowadziłem ja i dostałem mandat i zakaz prowadzenia na miesiąc a przed oddaniem, go na firmę niemiecka przyszedł kolejny mandat na mnie i tez przekroczyłem o 27 km/h ????

anita 2017-02-04 12:46

a co w sytuacji, gdy na ten sam samochód został wydany 2 mandat, jednak zostały podane dwie różne osoby, a prędkość przekroczona wyniosła 27km/h?


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0