Zatrzymany przez policję dowód rejestracyjny “odda” diagnosta. Idą zmiany
Co po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego przez policję? Będzie można odebrać ją na stacji diagnostycznej – podaje dziennik.pl.
Przypomnijmy, że od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Jednocześnie oznaczało to konieczność wprowadzenia zmian w sposobie zatrzymywania tego dokumentu – jeśli zaszła taka potrzeba – oraz jego zwrotu. Aktualnie fakt zatrzymania dowodu rejestracyjnego, np. wskutek niespełniania warunków technicznych, zostaje odnotowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a właściciel pojazdu otrzymuje pokwitowanie. Nie ma obowiązku fizycznego zdania dowodu. Podobnie jest ze zwrotem dokumentu kierowcy. Można albo zgłosić się do organu, który wydał dowód (wydział komunikacji w urzędzie gminy lub miasta), albo udać się na dowolny komisariat policji, a funkcjonariusz dokona wirtualnego zwrotu.
Niedługo „oddać” dowód rejestracyjny będzie mógł również diagnosta, który sprawdza, czy usterka, która była powodem zatrzymania dokumentu, została zlikwidowana. Aktualnie diagności, mimo iż mają dostęp do tego samego systemu, nie posiadają odpowiednich uprawnień, aby zrobić to za pomocą jednego kliknięcia. Możliwość odnotowania zwrotu dowodu rejestracyjnego także przez Stację Kontroli Pojazdów (SKP) zakłada projekt zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
„Zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego (…), może dokonać również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych po przeprowadzeniu badania technicznego odpowiadającego przyczynie zatrzymania, a w przypadku nieprawidłowo wyznaczonego terminu badania technicznego – po jego ponownym ustaleniu, przez przekazanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o zwrocie” – czytamy w projekcie.
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.