Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Zezwolenia transportowe na przewozy do Rosji – wznowienie rozmów w przyszłym tygodniu

1

Rozmowy z Rosją na temat zezwoleń transportowych na przewozy towarowe planowane są na koniec września w Petersburgu – poinformował wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych odbędzie się 28 i 29 września.
– Zależy nam na tym, aby jak najszybciej zawrzeć porozumienie z Federacją Rosyjską. Najważniejszą kwestią jest ustalenie warunków prowadzenia transportu na jej terytorium – powiedział wiceminister Szmit.

Minister zaznaczył, że podstawą do rozmów na temat kontyngentu zezwoleń na 2017 r. będzie ostateczne uzgodnienie zasad wykonywania przewozów i stosowanie przez Rosję zasad kontroli przewoźników, przyjętych podczas poprzedniej rundy negocjacji. Warto przypomnieć, że wcześniejsze ustalenia nie zawsze są respektowane przez stronę rosyjską (o czym można przeczytać TU).

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego poruszono również temat dodatkowych zezwoleń na przewóz towarów do Kazachstanu. W dniach 15-16 września 2016 r. w Ałmaty (Kazachstan) odbyło się posiedzenie polsko-kazachstańskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Delegacji polskiej przewodniczył wiceminister Jerzy Szmit, w rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele organizacji przewoźników. W wyniku rozmów wynegocjowane zostały dodatkowe limity zezwoleń na 2016 rok – 2 tys. zezwoleń ogólnych i 1 tys. zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich. Dodatkowy kontyngent pokryje zapotrzebowanie przewoźników polskich na przewozy do/z i przez terytorium Kazachstanu oraz umożliwi realizację zawartych wcześniej kontraktów.

Kontyngent na 2017 rok zostanie ustalony podczas kolejnego posiedzenia Komisji Mieszanej, które odbędzie się w Polsce, do 1 grudnia 2016 r. Ministerstwo ds. Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu, na wniosek strony polskiej zobowiązało się do wprowadzenia do tego czasu zmian w niekorzystnych dla polskich przewoźników przepisach. Po nowelizacji przewozy ładunków wyprodukowanych w przedsiębiorstwach zagranicznych lub filiach, utworzonych i zarejestrowanych zgodnie z prawodawstwem na terytorium kraju rejestracji pojazdu, będą wykonywane na podstawie zezwoleń ogólnych.

Odniesiono się także do problemu ataków na polskich kierowców w Calais. Wiceminister Szmit przypomniał o rozmowie premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Francois Hollandem na ten temat.

– Powinniśmy stać murem za przewoźnikami, którzy są atakowani we Francji – powiedział wiceminister. Jerzy Szmit zapowiedział, że w najbliższym czasie do ministrów transportu Francji i Wielkiej Brytanii zostanie wystosowany wniosek o pilne podjęcie działań na rzecz ochrony polskich przewoźników. Planowane jest także spotkanie ministra Andrzeja Adamczyka z ambasadorem Republiki Francuskiej w Polsce.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pozostaje w stałym kontakcie z przewoźnikami międzynarodowymi. Działania w sprawie trudnej sytuacji w Calais prowadzi także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W briefingu wziął udział prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) Jan Buczek oraz dyrektor departamentu transportu w ZMPD Piotr Mikiel.

Źródło: MIB, oprac. Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0