Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Zimowa jazda: porady dla (początkujących) kierowców

nt_2018_13_

Pod względem warunków drogowych zima to zdecydowanie najtrudniejsza z pór roku. Niebezpieczne warunki jazdy zimą powodują, że wielu kierowców nie czuje się pewnie za kierownicą. Jak pokazują statystyki, odsetek wypadków z udziałem młodych i niedoświadczonych kierowców jest bardzo wysoki. Mimo tego oni także mogą cieszyć się zimowym krajobrazem pod warunkiem, że odpowiednio zadbają o swój samochód oraz zamontowane na nim opony.

„Okres zimowy wiąże się z dużymi wahaniami pogody, a zmiany przyczepności auta spowodowane pokrywającymi powierzchnię jezdni śniegiem i lodem mogą dla początkujących kierowców stanowić duże zaskoczenie. Co więcej, ograniczona widoczność oraz gołoledź czy zalegające na drogach błoto pośniegowe mają znaczny wpływ na sterowność oraz wydłużenie drogi hamowania pojazdu” – mówi kierowca testowy Nokian Tyres, Mika Kuusi.

Świeżo upieczeni kierowcy z reguły dopiero uczą się stawiać pierwsze kroki na drogach. Sytuację utrudnia fakt, iż wielu z nich rzadko siada za kierownicą. Krótkie podróże z domu do sklepu nie wystarczą, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie, jeśli chodzi o jazdę w zimowych warunkach.

„Kierowcy, którzy rzadko siadają za kółkiem, mogą mieć duży problem, aby poradzić sobie na trudnych i wymagających trasach przy zmiennych warunkach pogodowych. Wielu świeżo upieczonych kierowców obawia się jazdy w centrum miasta, korków, parkowania czy prowadzenia po zmierzchu” – wyjaśnia Kuusi.

Lepsza kontrola dzięki praktyce

Według danych Komisji Europejskiej, wśród śmiertelnych ofiar wypadków drogowych dominują kierowcy pomiędzy 16 a 24 rokiem życia. Ryzyko kolizji w ich przypadku jest dwu-, a czasem nawet trzykrotnie większe w porównaniu do bardziej doświadczonych kierowców. Wśród przyczyn wypadków z udziałem niedoświadczonych kierowców dominują utrata kontroli nad pojazdem oraz nadmierna prędkość. Najczęściej dochodzi do nich nocą, kiedy widoczność jest mocno ograniczona.

Stan pojazdu oraz znajomość jego funkcji znacznie poprawiają bezpieczeństwo jazdy. Młodzi kierowcy często poruszają się starszymi modelami samochodów, które nie są wyposażone w system wspomagania kierowcy ani inne systemy bezpieczeństwa. Zamiast starszych pojazdów gorszego sortu, początkujący kierowcy powinni wybierać możliwie najbezpieczniejsze auta.

„Także w przypadku nowszych modeli samochodów ważne jest, aby wiedzieć, jak zachowują się w ekstremalnych warunkach. W okresie zimowym utrata kontroli nad pojazdem następuje najczęściej w czasie zmiany pasa ruchu w końcowym etapie wyprzedzania” – mówi Produkt Manager Nokian Tyres, Martin Dražík.

Dražík przestrzega jednak, że w wypadku dużych SUV-ów nawet automatyczne systemy i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa nie są w stanie zapobiec wypadnięciu samochodu z drogi przy zbyt dużej prędkości.

Jeśli rzadko siadasz za kółkiem zainwestuj w dobre opony

Oprócz stanu pojazdu, początkujący kierowcy powinni zwracać uwagę także na kondycję opon. Kierowcom, którzy rzadko siadają za kółkiem M. Dražík radzi zainwestować w najlepsze modele opon z najnowszych linii.

„Najnowsze modele opon z pewnością zapewnią najlepszą możliwą przyczepność, a zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania technologiczne – większa kontrolę i bezpieczeństwo w czasie jazdy po śliskiej nawierzchni. Mimo, że nowo zakupione ogumienie z pewnością jest w świetnym stanie, nie należy zapominać o regularnej kontroli stanu bieżnika oraz ciśnienia powietrza w oponach” – zwraca uwagę Dražík.

Martin Dražík i Mika Kuusi, od lat związani zawodowo z branżą samochodowa i oponiarską przypominają początkującym kierowcom:

„Zimą kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy. Jedyny sposób, aby się wprawić to jak najwięcej jeździć samochodem.”

Prowadź bez obaw! – Wskazówki dla początkujących kierowców:

  • Pewność siebie za kierownicą osiągniesz tylko dzięki praktyce. Puste parkingi świetnie nadają się do testowania zachowania samochodu w różnych warunkach. Wiele szkół jazdy oferuje także specjalne kursy prowadzenia samochodu w trudnych warunkach również dla tych, którzy już mają prawo jazdy.
  • Należy regularnie ćwiczyć jazdę po śliskiej nawierzchni, aby poznać zachowanie auta w poślizgu. W tym celu można skorzystać ze specjalnych torów testowych na zamarzniętych jeziorach. Trzeba jednak pamiętać, że ich nawierzchnia jest zwykle nieco bardziej śliska niż drogi pokrytej śniegiem czy lodem.
  • Kluczem jest opanowanie. Zamiast wpadać w panikę, gwałtownie i ostro hamować czy sztywno prostować ręce, staraj się utrzymać kontrolę nawet w niespodziewanych sytuacjach, a także zwracać uwagę na miejsca, gdzie mógłbyś w razie potrzeby zjechać.
  • Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach to pozornie błaha czynność, która jednak ma decydujące znacznie podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Pojazdy z nieodpowiednio napompowanymi oponami mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób w czasie manewrów wymijania przy dużych prędkościach. Jak sprawdzić ciśnienie w oponach.

Porad udzielali kierowca testowy Nokian Tyres, Mika Kuusi oraz Product Manager Nokian Tyres, Martin Dražík.

nt_2018_12_

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0