Zła wiadomość dla przewoźników: spadek polskiego eksportu do Obwodu Kaliningradzkiego
Opracowanie przygotowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Kalingradzie nie napawa nas zbyt optymistycznie. Choć import Obwodu Kaliningradzkiego w okresie trzech kwartałów 2014 r. wyniósł 11544,7 mln USD, czyli wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., sam import z Polski spadł o 13,5% – uplasował się na poziomie 565,1 mln USD. To niezbyt dobra wiadomość dla polskich przewoźników.
Największymi pozycjami polskiego eksportu do Obwodu Kaliningradzkiego były artykułu rolno-spożywcze – 114,7 mln (aż 20% polskiego eksportu do Obwodu Kaliningradzkiego), w tym artykuły mleczarskie (20,5 mln USD, spadek o 33%) oraz gotowe wyroby spożywcze (15,6 mln USD, spadek o 8,5%).
Kolejna grupa eksportowanych towarów to wyroby przemysłu chemicznego i tworzywa sztuczne (101,7 mln USD, 18% polskiego eksportu do OK, spadek eksportu o 43%).
Lepiej radziliśmy sobie w eksporcie mebli (37,3 mln USD – wzrost o 13%) i wyrobu przemysłu lekkiego (17,7 mln USD – wzrost o 12%).
Wymienione dziedziny to ponad 97% polskiego eksportu do regionu.
Polska zajęła 7 miejsce pod względem eksportu do Obwodu Kaliningradzkiego. Przed nami znalazły się Chiny, Korea, Niemcy, Słowacja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, za Polską zaś Brazylia.
Spadek eksportu o 13,5% to wynik wprowadzanych przez Rosję obostrzeń: zakazy importu artykułów rolno-spożywczych oraz nastawienie na komponenty krajowe.
Na podstawie: WPHI w Kaliningradzie, spedycje.pl
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.