ZMPD interweniuje w sprawie francuskiej płacy minimalnej
„Protekcjonistyczne działania niektórych państw członkowskich stoją w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami jednolitego rynku transportu europejskiego”. ZMPD interweniuje w sprawie płacy minimalnej we Francji, wysyłając szereg pism, m.in. do minister Wasiak, premier Kopacz oraz do unijnej komisarz Bulc.
Przedstawiamy treść komunikatu ZMPD:
W związku z niepokojącymi informacjami o planowanym przez Francję objęciu zagranicznych kierowców francuską stawką minimalną (9,61 euro brutto za godzinę), ZMPD wystosowało szereg pisemnych interwencji, zarówno do przedstawicieli polskiego rządu, jak i Komisji Europejskiej.
ZMPD uważa, podobnie jak w odniesieniu do płacy minimalnej w Niemczech, że stawka płacy minimalnej określona we wdrożonej już legislacji niemieckiej czy planowanej legislacji francuskiej nie może obowiązywać w stosunku do kierowców innych państw realizujących na terytorium niemieckim czy francuskim przewozy międzynarodowe lub kabotaż. Protekcjonistyczne działania niektórych państw członkowskich stoją w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami jednolitego rynku transportu europejskiego i niestety zachęcają kolejne państwa do powielania niemieckich rozwiązań.
W związku z poważnymi konsekwencjami, jakie mogą stworzyć przepisy francuskie dla polskiej branży transportowej, ZMPD zwróciło się z prośbą o formalne potwierdzenie tej informacji, wyjaśnienia co do zakresu stosowania tych przepisów dla przewozów międzynarodowych i kabotażowych.
ZMPD wystosowało pisma do ministrów: infrastruktury i rozwoju regionalnego Marii Wasiak; gospodarki Janusza Piechocińskiego; pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza oraz unijnych komisarzy: Elżbiety Bieńkowskiej, Marianne Thyssen i Violety Bulc, a także do premier Ewy Kopacz oraz sekretarza generalnego IRU Umberto de Pretto.
Z treścią listów można zapoznać się na stronie ZMPD.
***
Przeczytaj także:
Płaca minimalna dla zagranicznych kierowców również we Francji!
Przepisy o płacy minimalnej we Francji – nowe ustalenia
Niemiecka ustawa o płacy minimalnej – wszystko, co chcielibyście wiedzieć
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.